Na Zachodzie …sporo zmian

przez Maria Legieć

Kryzys polityczny Niemiec jest kryzysem zaufania i staje się chroniczny. Według niemieckojęzycznej prasy (NZZ – „Neue Zuercher Zeitung”) dwóch na trzech obywateli niemieckich nie ufa ani rządowi federalnemu, ani kanclerzowi, a Bundestag jest „karany brakiem zaufania” na poziomie 37 procent.

Demokracja w Niemieckiej Republice Demokratycznej ma więc problem! Jak to pogodzić z ostatnio coraz głośniej brzmiącymi z mównicy Parlamentu Europejskiego – niemieckiej tuby – pouczeń, wskazówek, krytyki Polski za „brak praworządności”, za antydemokratyczne posunięcia polskiego rządu? Czy Niemcy mają w tej sytuacji prawo kogokolwiek pouczać?

Alexander Kissler w artykule „Scholz i koalicja sygnalizacji swietlnej”. Niemcy już im nie ufają! (z 05.01.25 „NZZ”) tak to komentuje: koła rządzące probują tą „erozję zaufania” zasypać gładkimi, pudrowanymi słowami, ponawiają apele do obywateli, aby byli solidarni „w trudnych czasach”, bo „nasza spójność jest naszym największym atutem” - tak kanclerz Scholz; premier Nadrenii Północnej-Westfalii, polityk CDU Hendrik Wüst określił swój kraj związkowy jako „kraj wspólnoty”, a socjaldemokratyczni szefowie rządów Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Nadrenii-Palatynatu stwierdzili: „nie zostawimy was (obywateli, przyp. autora)  na pastwę losu” (Manuela Schwesig) i „razem możemy wiele ruszyć” (Marie-Luise Dreyer).

Niemcy są wyraźnie zmęczeni tym, że są oszukiwani dewaluującymi się apelami moralnymi, podczas gdy dysfunkcjonalność państwa rośnie! Gminy niemieckie nie mają już możliwości przyjmowania uchodźców, w wielkomiejskich dzielnicach bezpieczeństwo publiczne jest w zawieszeniu, w noc sylwestrową miały miejsce liczne ataki na policjantów i ratowników (75 % właśnie ze strony imigrantów), straż pożarna i policja w Berlinie naliczyły w nocy z Nowego Roku łącznie 33 rannych pracowników służb ratowniczych.

Wadliwa polityka zdrowotna, finansowa i energetyczna pozwala komentującym ten problem mediom użyć słów: „ogłoszenie bankructwa” . Pisze się, że: „Wszystko, co przynosi ta koalicja pod wodzą kanclerza Scholza, okazuje się katastrofalnym blamażem opartym na całkowitej niekompetencji poszczególnych ministrów”. Upadek niemieckiej gospodarki i destrukcja systemu społecznego nabierają tempa. Nawet praworządność coraz częściej staje się karykaturą, gdzie tworzy się prawa, które nie mają innego celu niż kryminalizacja sprzeciwu wobec ideologii lewicowo-zielonego „Zeitgeistu”.

I tak po raz kolejny Niemcy wydają się zmierzać jak lemingi w stronę przepaści. A miało być „inaczej”! Scholz – chciał, rywalizując z Mackronem - przewodniczyć Europie, dyktować, co jest demokratyczne a co nie. Jeszcze niedawno (2019) transmitowano taki obraz Niemiec: „Od płatnika - do przyszłego mistrza. Nowy obraz Niemiec w UE.”

Mistrzem się Niemcy nie staly! Wręcz przeciwnie. Wojna na Ukrainie zdemaskowała słabość ich Kanclerza, brak zdecydowania, stosowanie taktyki „dwa kroki do przodu, jeden do tyłu” , a nawet „zrozumieć Putina”! Krytykę za te błędy polityki rządu berlińskiego można usłyszeć nawet ze strony Komisji Obrony niemieckiego Bundestagu, Marie-Agnes Starck-Zimmermann (FDP-Partia Wolnych Demokratow), która powiedziała „Inne kraje partnerskie znowu prowadzą. Teraz wreszcie możemy zacząć działać” (...) Piłka jest po stronie Berlina. Teraz musimy tylko strzelić gola”. Daremne wezwania, próżny trud: Niemcy - gola nie strzelą!

P.S. O wiodacej roli Niemiec w Europie czytamy w artykule Larsa Klingbeila z 21 czerwca 2022r., (Zeit Online dpa) (...)„Europa musi stać się "najbardziej atrakcyjnym ośrodkiem na świecie, w rywalizacji o stosunki międzynarodowe. Niemcy mają tu do odegrania kluczową rolę, musza pretendować do miana wiodącego mocarstwa”.

 

Bibliografia:

Scholz und die «Ampel»: Die Deutschen vertrauen ihnen nicht mehr (nzz.ch)

Niemiecka polityk oburzona działaniem Scholza ws. Ukrainy (dorzeczy.pl)

Übergriffe in der Silvesternacht: "Das macht fassungslos und wütend" | tagesschau.de

Vom Zahlmeister zum Zukunftsmeister | Heinrich-Böll-Stiftung (boell.de)

Lars Klingbeil: SPD-Chef sieht Deutschland in neuer Rolle als "Führungsmacht" | ZEIT ONLINE

Wróć

Aktualności

To jest Judith Butler
Unijny cyrk
Wybory 2023 - wrażenia
FUNK YOU!

Wydarzenia

> Czerwiec 2024 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30